Logo Rockowa Szkoła Perkusji Łukasz Jeleniewski

Łukasz „Luk” Jeleniewski

Łukasz „Luk” Jeleniewski (ur. 13 września 1977 w Pile) – polski muzyk rockowo-jazzowy, perkusista; na stałe członek zespołu Lipali . Wykształcenie muzyczne drugiego stopnia.

Karierę muzyczną rozpoczął w 1996 grając na instr. perkusyjnych w gdańskich zespołach garażowych, i szkolnej grupie perkusyjnej. Występując w trójmiejskich klubach biorąc udział w jam sessions. Trzy lata później, w roli perkusjonalisty został zaproszony do współpracy z trójmiejską formacją IMTM (I’m Thirsty Mum), prezentującej w owym czasie nurt latin jazz i acid-jazz. Jako perkusista, współpracował z zespołem do roku 2001.

Począwszy od 1998 zaczął udzielać się gościnnie oraz współpracować z polskimi zespołami: Blenders, Paragraf 22, Arhythmic Brain. Współpracował również z Katarzyną Gaertner, Filipem Siejką, Jerzym Mazzollem, Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim , Michałem SKINNY Skórką, Przemkiem Jabłońskim, Piotr Liroyem Marcem, Patrycją Markowską, Krystyną Prońko), Wojtkiem Karolakiem, Jarosławem Śmietaną, Mirosławem 'Carlosem’ Kaczmarczykiem. Brał również udział w nagraniach utworów na cele charytatywne. Uczestniczył ponadto w międzynarodowych projektach muzycznych w latach 2010-2013, m. in. przy płycie „DEER PROJECT”, nagrywając kompozycje wraz z Karen Edwards (PRINCE, STEVIE WONDER). Wystąpił gościnnie na płycie Martyny Jakubowicz. Koncertował między innymi w Danii, Holandii, Niemczech, Francji, Norwegii i na Węgrzech (Sziget Festival) supportując takie zespoły jak Oasis, Tab Two, US3, Napalm Death, Limp Bizkit, Chris Cornell, Cypres Hill, The Offspring, Clawfinger, grał na najważniejszych polskich festiwalach (m. in. Orange Festival, Jarocin Festiwal, Woodstock, Seven Festival , etc.).

W 2000r. został zaproszony przez Tomasza Lipnickiego do współpracy nad jego solowym projektem, Lipali. Jako muzyk sesyjny Jeleniewski nagrał z Lipnickim płytę Li-pa-li. Solowy projekt Lipy przerodził się potem w zespół o tej samej nazwie, w którego oficjalny skład wszedł również Łukasz Jeleniewski. W 2004 roku nagrał debiutancką płytę z zespołem Lipali, „Pi.”. Zespół dalej kontynuuje działalność i jest w czołówce polskich zespołów rockowych. Od 2016 roku prowadzi indywidualne zajęcia nauki gry na perkusji.

Współpracuje z producentami instrumentów perkusyjnych, jako endorser, promując ich produkty w Polsce.
Łukasz „Luk” Jeleniewski Lipali

Lipali „Pi” – 2004
Lipali „Bloo” – 2007
Lipali „Trio” – 2009
Lipali „Akusty live” CD/DVD – 2011
Lipali „3850” – 2012
Lipali „Fasady” – 2016
Lipali „ mosty rzeki ludzie” – 2020

„Sny o wolności „ – 2010

Deer Project „Stop The Time” – 2013

„Powiedz Jej”  G.Marchowski i G.Orlińska ,M.Choryło – 2012

Patrycja Markowska „Świat się pomylił” – 2007

Martyna Jakubowicz „30 urodziny ” („Ardżun i Kryszna”) – 2008

Krystyna Prońko ”Każda Chwila” – 2011

Przemek Jabłoński „Katharsis” – 2018

Tribute to Depeche Mode (IMTM) – 1999

Midem Cannes (IMTM) – 2000

Pozytywne wibracje, vol.4 (IMTM) – 2001

Radio Polonia, New York (IMTM) – 2001

Pinacolada (IMTM) – 2005

Alter Ego (Fundacja pies szuka domu) – 2013

Najlepszy Rock (Eska Rock)

Antyradio

Pismo Top Drummer: 2 miejsce w kategorii perkusjonalista roku – (2007)
Nagroda „Świry Roku” w kategorii zespół rockowy: Lipali – (2012)
Nominacje do nagrody Polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach:
– wydawnictwo specjalne – najlepsza oprawa graficzna (album Bloo, projekt graficzny: Kacper Rachtan)
– kompozytor roku (T. Lipnicki, A. Kulik, Ł. Jeleniewski)
– album roku rock / metal (album Bloo)
– videoclip roku („Jeżozwierz”, reż. Radosław Górka) – (2008)
Nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach:
– album roku rock (abum Trio)
– grupa roku
– videoklip roku („Barykady”, reż. Dariusz Szermanowicz)
– piosenka roku („Barykady”) – (2010)
Nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii:
– zespół roku w kategorii: rock – (2016)

Zespół Lipali

Zespół Lipali powstał w 2000 roku na bazie solowego projektu Tomka „Lipy” Lipnickiego, rok po rozpadzie legendarnej grupy Illusion. W 2003 roku dołączyli do niego Adrian „Qlos” Kulik i Łukasz „Luk” Jeleniewski. Jako trio nagrali cztery studyjne albumy: „Pi”, „Bloo”, „Trio”, „3850”. Wybrzmiały na nich takie hity jak „Upadam”, „Popioły” czy „Jeżozwierz”.

Po ponad dekadzie do zespołu dołączył Roman Bereźnicki i w tak poszerzonym składzie panowie pracowali nad krążkiem „Fasady”, który ukazał się pod koniec 2015 roku. Z końcem 2018 roku nastąpiła zmiana na basie – „Qlosa” zastąpił Łukasz „Gajowy” Gajowniczek.

Lipali 13 razy był nominowany do Fryderyka, dwukrotnie zdobywając statuetkę w kategorii wokalista roku. Pod koniec grudnia 2012 roku utwór „Najgroźniejsze zwierzę świata” stał się oficjalną piosenką 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

SOCIAL MEDIA

MOSTY, RZEKI, LUDZI

Najnowszy album Lipali
To jak wejście do nieznanego nocnego baru w porcie. Na początku czujesz zakłopotanie, niepewność. Po chwili dostajesz zastrzyk adrenaliny i pozbywasz się wszelkich obaw i zahamowań. Na końcu wylatujesz z hukiem tylnymi drzwiami, ale wiesz, że musisz tam wrócić.

Ambasador marki

Ambasador i pomysłodawca swojej serii zapachów w Pachnącym Kociołku. Projektant grafiki serii.